Kto może wystawić notę
Nie każdy nabywca, który otrzyma fakturę z błędem, ma prawo do jej poprawienia wystawionym przez siebie dokumentem. Musi mieć status podatnika VAT czynnego lub być zarejestrowany jako zwolniony.
Jednym ze sposób korygowania niektórych błędów na fakturze jest wystawienie noty korygującej. Do wystawienia noty korygującej uprawniony jest nabywca towaru albo usługi, ale nie każdy.
Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 8-15 rozporządzenia w sprawie faktur, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą (§ 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur).
Nabywca towaru lub usługi ma zatem prawo do skorygowania faktury, jednakże nie poprzez wystawienie faktury korygującej, lecz przy pomocy faktury nazwanej notą korygującą.
Przykład
KUPUJĄCY JEST CZYNNYM PODATNIKIEM
Firma A (podatnik VAT czynny) wystawiła fakturę dla firmy B (również podatnik VAT czynny). W fakturze został wskazany nieaktualny adres firmy B....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta