Zmiana sytuacji wpłynie na dopłatę
PFRON | Pracodawca, który otrzymuje dofinansowania na pracowników niepełnosprawnych, powinien weryfikować swoje uprawnienia w razie zaistnienia okoliczności, mogących powodować podwyższenie lub zmniejszenie należnego wsparcia.
Przerwa w orzeczeniu
- Pracownik miał orzeczenie o III grupie 02-P, które było ważne do 30 kwietnia 2013 r. (niepełnosprawność istnieje od dzieciństwa, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 1 kwietnia 2010 r.). Dopiero 15 października 2013 r. złożył wniosek o nowe orzeczenie. Uzyskał wówczas: stopień lekki 02-P, orzeczenie wydane na stałe, niepełnosprawność datowana od dzieciństwa, a ustalony stopień niepełnosprawności – 1 kwietnia 2010 r. Czy słusznie mamy wątpliwość co do możliwości pobierania na tego pracownika dofinansowania? Czy przypadkiem nie wygasł efekt zachęty, jeśli pracownik złożył wniosek prawie 6 miesięcy po terminie?
Nie.
Po dostarczeniu opisanego w pytaniu kolejnego orzeczenia, pracodawca może się ponownie ubiegać w PFRON o dofinansowanie na zatrudnionego. Efekt zachęty w tym przypadku nie wygasł, ponieważ z drugiego orzeczenia wynika po pierwsze – że niepełnosprawność istnieje od dzieciństwa, a po drugie – że stopień lekki istnieje od 1 kwietnia 2010 r.
Ponieważ pracownik złożył wniosek o kolejne orzeczenie po terminie (dopiero 15 października 2013 r.), to – zgodnie z art. 2a ust. 3 ustawy o rehabilitacji – pracodawca może się cofnąć maksymalnie trzy miesiące wstecz od daty dostarczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta