Jak działa cash pooling
FINANSOWANIE | Sprawne zarządzanie saldami kont w ramach grupy kapitałowej umożliwia obniżenie kosztów jej działania i maksymalizowanie zysków odsetkowych.
Cash pooling to umowa o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (holdingu) lub innych podmiotów gospodarczych powiązanych ze sobą ekonomicznie w jakikolwiek sposób. Strony umowy zobowiązują się koncentrować środki finansowe na wspólnym rachunku bankowym, w celu elastycznego kompensowania przejściowych nadwyżek jednych uczestników umowy z niedoborami innych.
Usługa cash pooling została przez banki stworzona głównie z myślą o członkach grup kapitałowych. Polega ona na zawarciu z bankiem przez pool leadera (skarbnika grupy, agenta) umowy konsolidacji sald. Przy czym wszystkie spółki – uczestnicy cash poolingu muszą mieć rachunki bankowe w jednym banku. Ponadto członkowie grupy kapitałowej zawierają umowę regulującą zasady transferu środków pieniężnych na rachunek bankowy.
Pomiędzy poszczególnymi podmiotami grupy występują różnice pod względem zapotrzebowania na kapitał zewnętrzny (kredyt bankowy). Podczas gdy u jednych występuje nadwyżka gotówki na koncie, u innych może wystąpić niedobór krótkoterminowych środków. Sprawne zarządzanie saldami kont w ramach grupy kapitałowej umożliwia obniżenie kosztów jej działania i maksymalizowanie zysków odsetkowych. W ramach usługi cash pooling następuje gromadzenie i zarządzanie środkami całej grupy. Wykorzystywany jest do tego tak zwany rachunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta