Wielkie reformy to slogan
Dominik Radziwił | W Polsce minęły już czasy tzw. wielkich strukturalnych reform, a potrzebne są działania wspierające rozwój gospodarczy, czyli ułatwiające życie przedsiębiorcom – mówi Agnieszce Kamińskiej przedstawiciel Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
Rz: MFW zakończył w ubiegłym tygodniu misję w Polsce. Ocena naszej gospodarki brzmi znacznie bardziej optymistycznie niż po poprzedniej wizycie w maju.
Przyspieszenie w polskiej gospodarce jest ewidentne, i to widać. Dlatego Fundusz podwyższył swoje prognozy, podobnie zrobiła ostatnio Komisja Europejska. Przewidywania są dużo bardziej optymistycznie mimo daleko nieoczywistej sytuacji w strefie euro, gdzie wzrost jest minimalny i trudno powiedzieć, czy się utrzyma.
To znaczy, że nie możemy jeszcze odetchnąć z ulgą?
Jeszcze nie. Musimy śledzić to, co dzieje się w Europie, przede wszystkim w systemie bankowym, gdzie występuje ogromna nierównowaga. Czekamy zwłaszcza na to, co pokażą stresstesty w sektorach bankowych poszczególnych krajów strefy euro. Na ogół tam, gdzie są problemy z sektorem bankowy, nie należy spodziewać się szybkiej poprawy wzrostu gospodarczego i obniżenia poziomów długu publicznego. Dużą niepewność budzą też obawy o wycofanie się Rezerwy Federalnej z dotychczasowej polityki pieniężnej. To będzie miało ogromny wpływ na rynki na całym świecie, a zwłaszcza na emerging markets, w tym Polskę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta