Przejście na księgi rachunkowe wymaga przygotowania
PROCEDURY | Dla firm, które przekroczyły limit obrotów zobowiązujący do zaprowadzenia pełnej rachunkowości, ważne jest przygotowanie inwentarza. Jest on podstawą do wprowadzenia bilansu otwarcia.
Emilia Kajda
Najczęstszą sytuacją zmiany sposobu prowadzenia ewidencji, z jaką mamy do czynienia w praktyce, jest obowiązek wynikający z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 330, dalej: uor). Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 1 200 000 euro.
Kurs, który należy zastosować do przeliczenia, również został uregulowany w uor (art. 3). Jest to kurs średni NBP na dzień 30 września roku poprzedzającego dany rok obrotowy. I tak średni kurs euro ogłoszony przez NBP na dzień 30 września 2013 roku wyniósł 4,2163 zł/euro, co oznacza, że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za rok 2013, które obligują do przejścia podmiotów z księgi podatkowej na księgi rachunkowe w roku 2014, wynoszą 5 059 560 złotych.
> Jakie przychody uwzględniać w obliczeniach
Ustawodawca potraktował przychody ze sprzedaży materiałów jako działalność niejako poboczną i wykluczył ją z ustalenia podstawy przychodów obligujących do przejścia na księgi rachunkowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta