Zasada stałości nie została naruszona
Zarówno w stanie prawnym obowiązującym przed akcesją, jak i po 1 maja 2004 r. istniały takie same unormowania wykluczające odliczenie VAT przy nabyciu paliwa do samochodów osobowych.
We wniosku o interpretację spółka podała, że w swojej działalności wykorzystuje samochód sklasyfikowany jako osobowy, o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W związku z jego eksploatacją ponosi koszty, w tym na zakup paliwa. Pojazd nie został wymieniony w art. 3 ust. 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652). Podatniczka zapytała, czy w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. mogła odliczyć VAT od paliwa do tego auta.
Sama uważała, że w tym okresie nie obowiązywały żadne ograniczenia w zakresie odliczania VAT od paliwa, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz wszelkich innych pojazdów samochodowych nabytych po 1 stycznia 2011 r.
Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. ograniczenie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta