Opodatkowany jest przyrost majątku, a nie pomniejszenie aktywów
Przekazanie przez spółkę dywidendy w postaci rzeczowej nie generuje po jej stronie przychodu podatkowego, nawet jeśli wartość bilansowa wydanej rzeczy przekracza wysokość kwoty, którą ma zapłacić udziałowcowi z tytułu wypłaty udziału w zysku. Nie jest to czynność wzajemna, więc zobowiązany do zapłaty podatku jest tylko podmiot, który otrzymał świadczenie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 stycznia 2014 r. (III SA/Wa 1807/13).
We wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego skarżąca wskazała, że zamierza przekazać nieruchomość tytułem dywidendy rzeczowej. Kwota dywidendy zostanie ustalona według aktualnej wartości rynkowej (wartości godziwej) przekazywanych składników majątkowych. W efekcie, w księgach rachunkowych powstanie różnica między wartością bilansową a wartością godziwą przedmiotu dywidendy, która zostanie odniesiona na rachunek zysków i strat, jako przychód bądź koszt. Na gruncie takiego stanu faktycznego spółka zadała pytanie, czy po jej stronie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu przekazania dywidendy.
Zdaniem organu podatkowego wypłata dywidendy rzeczowej w postaci składnika majątkowego, który nie był opodatkowany i nie ma charakteru czystego zysku, jest realizacją zobowiązania spółki do wypłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta