Sukces trzeba wypracować
Bez zmian systemowych i prawnych nie można myśleć o uzdrowieniu polskiego sportu.
– Mam nadzieję, że po raz pierwszy powstanie zestaw rekomendacji niebędący stertą dokumentów, do których mało kto będzie zaglądał, tylko poważną podstawą do podjęcia dyskusji i zastanowienia się nad tym, jak polski sport powinien wyglądać. I co należałoby zrobić, żebyśmy mieli prawdziwą, długoterminową strategię jego rozwoju, dzięki której w przyszłości będziemy mogli częściej cieszyć się z sukcesów naszych zawodników, ale będziemy mieli też zdrowe społeczeństwo – mówi dr Jan Kulczyk, pomysłodawca Okrągłego Stołu Polskiego Sportu, społecznej inicjatywy, która wyłoniła trzy zespoły: ds. strategii rozwoju pod kierownictwem Waldemara Dąbrowskiego, ds. finansowania, któremu przewodzi Maciej Witucki, oraz legislacji, na czele którego stanął Zbigniew Ćwiąkalski.
Jeden z głównych celów to powołanie do życia przez Ministerstwo Sportu i Turystyki społecznego ciała doradczego przy PKOl na kształt Komisji Trójstronnej, złożonego z przedstawicieli komitetu olimpijskiego, związków sportowych oraz sponsorów i mecenasów sportu. Jego zadaniem byłoby opiniowanie i sugerowanie m.in. sposobów wydatkowania środków publicznych na sport, zwłaszcza strategii finansowania sportu wyczynowego.
– Nie ma bardziej kompetentnego grona niż ludzie związani z PKOl. Tu są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta