Przebudowa wymaga pozwolenia
ORZECZNICTWO | Nie można przeprowadzić remontu, jeżeli właściciel gruntu, na którym ma być on prowadzony, nie chce dać zgody na wejście pracowników budowlanych na swój teren.
Dwaj przedsiębiorcy postanowili przeprowadzić generalny remont budynku, w którym miała mieścić się siedziba ich firmy. Chodziło konkretnie o prace remontowo-naprawcze w pomieszczeniach wewnętrznych, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, remont elewacji i dachu budynku oraz schodów zewnętrznych w obiekcie i wybrukowanie działki.
Według nich, tego typu prace wymagały jedynie zgłoszenia zamiaru ich przeprowadzenia do prezydenta miasta. Wystąpili więc z wnioskiem w tej sprawie.
Na wokandzie
Prezydent miasta wniósł sprzeciw od zgłoszenia. Jego zdaniem inwestorzy nie dostarczyli wszystkich potrzebnych dokumentów. Brakowało m.in.: zgody gminy na wejście na teren jej działki i zgody właścicielki sąsiedniej parceli. Przedsiębiorcy planowali remont schodów i wybrukowanie swojej nieruchomości, a do tego potrzebne było wejście na teren gminny.
Poza tym budynek objęty remontem miał charakter użyteczności publicznej. Tymczasem nie był on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestorzy powinni więc w swoich planach to uwzględnić, a tego nie zrobili.
Wojewoda dolnośląski przyznał rację prezydentowi. Odmiennego zdania był jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, do którego skargę wnieśli przedsiębiorcy. Swoim wyrokiem uchylił on obie decyzje. W motywach rozstrzygnięcia wskazał, że prezydent i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta