Lwów wyzwolił się pierwszy
W stolicy Galicji władze centralne nie mają już nic do powiedzenia, podobnie jak w wielu obwodach kraju.
Korespondencja ze Lwowa
Fala protestów rozlała się po Ukrainie. W kilkunastu obwodach Ukrainy protestujący zajęli bądź otoczyli budynki Obwodowych Administracji Państwowych (OPA). W trzech kolejnych organizowane są masowe manifestacje.
Pierwszy do walki dał sygnał Lwów. Mieszkańcy miasta, które przez wielu uznawane jest za bastion ukraińskiego nacjonalizmu, już w ubiegły czwartek zdobyli przedstawicielstwo władzy centralnej na region lwowski. Wiele doniesień medialnych łączyło z całą akcją środowisko związane z ultraprawicową partią Swoboda. Jednak na specjalnie zwołanej w ubiegłą sobotę konferencji prasowej przedstawiciele tymczasowej „administracji" budynku odcięli się od politycznych konotacji.
Swobody tu nie ma
– Potwierdzam, wśród nas nie ma przedstawicieli partii Swoboda – powiedział w rozmowie dla „Rz" Andrij Sokołow, który pełni obowiązki komendanta budynku. – Całe przedsięwzięcie od początku do końca zostało przeprowadzone przez zwykłych obywateli, którzy mają dosyć bezsilności naszej opozycji. To wyraz naszego nacisku nie tylko na władze, ale również na polityków z przeciwnego obozu.
Słowa Sokołowa potwierdziła niejedna osoba, z którą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta