Emerytura większa o 1000 zł
Finanse | Regularne odkładanie nawet niedużych kwot w długim terminie może nam znacząco podnieść świadczenie.
Mateusz Pawlak
W kwestii przyszłych świadczeń emerytalnych finansiści, ekonomiści i specjaliści zajmujący się ubezpieczeniami mówią jednym głosem. Pracujące obecnie pokolenia będą musiały zmierzyć się z trudną rzeczywistością, w której emerytury nie zapewnią nawet minimum finansowego bezpieczeństwa.
Nie ma co liczyć na wysoką emeryturę z ZUS i OFE. Według różnych szacunków relacja przyszłego świadczenia do ostatnich zarobków (tzw. stopa zastąpienia) wyniesie zaledwie ok. 30 proc.
Dlatego eksperci alarmują: bierzmy sprawy we własne ręce. Indywidualne oszczędzanie na starość to nie finansowa ekstrawagancja, tylko elementarna konieczność.
Za mało oszczędności
Jak wynika z badań, Polacy myślą o przyszłości, ale oszczędzają pieniądze głównie na najbliższy czas. Niestety nie planujemy finansów w perspektywie długoterminowej. Według raportu Prudential największy odsetek osób odkładających pieniądze notuje się wśród ludzi młodych w wieku 25–34 lat (68 proc.), najmniejszy wśród osób powyżej 60. roku życia. Wśród nich zaledwie co trzeci (32 proc.) ma odłożone środki. W podziale na płeć oszczędności deklaruje niemal 60 proc. badanych mężczyzn i zaledwie 42 proc. kobiet.
W trzecim filarze emerytalnym Polacy zgromadzili ok. 13–14 mld zł, ale na lokatach bankowych mają ponad 500 mld zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta