Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak wyodrębnienia oznacza 23 proc. podatku

27 stycznia 2014 | Ekspert księgowy

Aport do spółki budynku w stanie surowym nie podlega wyłączeniu 
z opodatkowania VAT.

We wniosku o interpretację podatnicy zapytali o nieruchomość, na której prowadzona jest inwestycja budowlana. Wynikało z niego, że działka jest własnością małżonków i została nabyta w ramach prowadzonej spółki cywilnej. Małżonkowie planują założyć spółkę komandytową. Chcą wnieść do niej nieruchomość, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wraz z listami intencyjnymi, w których zobowiązują partnerów biznesowych do zawarcia umów najmu powierzchni biurowych oraz magazynowych w powstającym obiekcie. Ponadto planują wnieść do nowej spółki pozwolenie na budowę oraz umowę z wykonawcą, który realizuje prace budowlane. Nieruchomość składa się z działki i hali wraz z biurowcem w stanie surowym.

Podatnicy zapytali, czy taką operację można potraktować jako zbycie (aport) zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 2 ust. 27e ustawy o VAT), czyli czynność niepodlegającą VAT.

Fiskus uznał, że opisana transakcja nie dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zauważył, że pod pojęciem tym kryje się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9748

Wydanie: 9748

Spis treści
Zamów abonament