Spór o plan pracy w szpitalu
ORGANIZACJA | Dla lekarzy i pielęgniarek harmonogramy układane bez sobót i niedziel oznaczają wyższą pensję. Jednak zgodność z przepisami zapewniają grafiki, które uwzględniają również weekendy.
Szpital jest przykładem podmiotu leczniczego, którego działalność polega na udzielaniu pacjentom całodobowych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych. Z taką specyfiką pracy wiąże się możliwość polecania części pracownikom szpitala pełnienia dyżurów medycznych, jeśli wykonują oni zawód medyczny i posiadają wyższe wykształcenie (art. 95 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, DzU z 2013 r., poz. 217, dalej ustawa).
Czas dyżurowania
Zgodnie z definicją dyżur medyczny to wykonywanie czynności zawodowych poza normalnymi godzinami pracy (art. 95 ust. 2 ww. ustawy). Wlicza się go do czasu pracy (art. 95 ust. 3 ustawy).
Główną zaletą dyżuru medycznego jest jednak to, że dyrektor szpitala może planować w jego ramach pracę:
- z przekroczeniem przeciętnie 37 godzin i 55 min na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 95 ust. 4 ustawy), a
- po uzyskaniu zgody pracownika – z przekroczeniem przeciętnie 48 godzin na tydzień (art. 96 ustawy).
Jedyną formą rekompensaty dyżurów medycznych jest wypłata wynagrodzenia powiększonego o dodatek jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 95 ust. 5 ustawy).
Poza lekarzami i innymi pracownikami medycznymi posiadającymi wyższe wykształcenie w szpitalach pracują również pielęgniarki, położne oraz inni pracownicy wykonujący zawód medyczny. Praktyką jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta