Spółka nie skorzysta ze zwolnienia dla rolników
Grunt rolny, który stał się budowlanym, wniesiony aportem do spółki w celu odsprzedaży, należy traktować jako towar w działalności handlowej.
We wniosku o interpretację przepisów ustawy o CIT spółka wyjaśniła, że zostały do niej wniesione aportem dwie działki gruntu o charakterze rolnym: zabudowana i niezabudowana. Formalnie działki zostały podzielone: wyodrębnionych zostało łącznie 26 działek. Dalej firma wskazała, że w ewidencji gruntów działki widnieją jako: orne, rolne zabudowane, lasy oraz nieużytki. Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika zaś, że są przeznaczone pod: zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, projektowaną drogę wewnętrzną, istniejącą zabudowę mieszkaniową, usługową oraz handlową, handel, gastronomię, usługi lub magazyny, zieleń leśną, projektowany parking – zieleń izolacyjną od parkingu, projektowaną przepompownię pośrednią ścieków. Z wniosku wynikało, że po podziale dotychczasowe dwie działki zostały wykreślone z prowadzonej przez spółkę ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Trzy spośród podzielonych działek zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, gdyż są wykorzystywane (zajęte) na potrzeby działalności gospodarczej. Pozostałe dwadzieścia trzy działki to tzw. inwestycje długoterminowe w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 17...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta