Innowacje są „trendy” wśród firm
W nowym programie dla przedsiębiorstw naszą specjalnością będzie pobudzanie rynku inwestorów prywatnych i ich wsparcia dla nowym firm – zapowiada prezes PARP w rozmowie z Krzysztofem Adamem Kowalczykiem i Arturem Osieckim.
Bożena Lublińska-Kasprzak
Choć 98 proc. środków z Unii już rozdzieliliście, to jednak jeszcze trwają ostatnie konkursy. Spodziewała się pani, że podział pieniędzy potrwa aż do 2014 r.?
Nie jestem tym zdziwiona. Zresztą od początku zakładaliśmy, że konkursy będziemy organizować systematycznie przez cały okres 2007–2013, a te obecnie trwające to efekt pojawiania się oszczędności i przesunięć w ramach programu.
W programie „Inteligentny rozwój" większy nacisk i – co za tym idzie – nakłady będą na badania i rozwój
Co lata 2007–2013 przyniosły firmom ze strony PARP?
Przede wszystkim duże pieniądze na innowacje. Do końca grudnia ubiegłego roku wypłaciliśmy z trzech programów operacyjnych, w tym z „Innowacyjnej gospodarki" kierowanej do firm i instytucji z otoczenia biznesu, 18,8 mld zł. Rok 2013 był zresztą rekordowy pod względem łącznej kwoty przekazanej na konta beneficjentów. Co czwarty złoty wypłacony w latach 2007–2013 został przekazany właśnie w ubiegłym roku.
Co konkretnie dały te pieniądze gospodarce, ile miejsc pracy powstało?
Dzięki pieniądzom publicznym, głównie unijnym, przedsiębiorcy zmobilizowali na cele rozwojowe niemal 50 mld zł. Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta