Jakie są skutki w księgach
Przeniesienie należności wyodrębnionemu funduszowi sekurytyzacyjnemu umożliwia inicjatorowi obniżenie ich stanu oraz spłatę długów zaciągniętych na pokrycie udzielonych kredytów handlowych.
Sprzedaż przez inicjatora (sprzedawcę aktywów) kontrahentom towarów z odroczonym terminem płatności powoduje u niego wzrost należności (wierzytelności). Przeniesienie (sprzedaż) tych należności wyodrębnionemu funduszowi sekurytyzacyjnemu (spółce celowej) umożliwia inicjatorowi obniżenie stanu należności oraz – wobec otrzymania środków finansowych od spółki z tytułu emisji przez nią certyfikatów inwestycyjnych – spłatę długów zaciągniętych na pokrycie udzielonych kredytów handlowych (obniżenie pasywów). Spłata przez dłużników należności – na rzecz funduszu (spółki celowej) – pozwala mu wykupić papiery dłużne od inwestorów.
Sekurytyzacja wywołuje zatem określone skutki w zapisach ksiąg zarówno inicjatora (sprzedawcy aktywów), jak i funduszu sekurytyzacyjnego (spółki celowej).
Ewidencja po stronie inicjatora...
Sekurytyzacja powoduje w księgach inicjatora następujące zapisy:
1. Zaciągnięcie długoterminowego kredytu bankowego na zakup (nabycie) towarów
Wn „Rachunki bankowe"
Ma „Kredyty bankowe"
2. Zakup (nabycie) towarów i przyjęcie ich do magazynu
Wn „Rozliczenie zakupu towarów"
Wn „VAT naliczony"
Ma „Rachunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta