Wolisz nowe czy używane M?
Transakcje | Lokal z drugiej ręki można kupić szybciej. Bank chętniej da kredyt na gotowe lokum. Nowe osiedla przyciągają jednak młodych.
Dla wielu kupujących cena jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania. Biorąc pod uwagę samą kwotę zakupu, lokale starsze są zwykle tańsze.
Za te same pieniądze można kupić nieruchomość o kilka metrów kwadratowych większą niż na nowym osiedlu. Ale wszystko zależy od standardu nieruchomości oraz jej lokalizacji.
Ile trzeba wydać?
Jeśli chcemy kupić nieruchomość na rynku wtórnym, musimy przede wszystkim uwzględnić wyższe koszty transakcyjne, gdyż do ceny mieszkania dochodzi m.in. 2-proc. podatek od czynności cywilno prawnych (PCC), a to już spory wydatek.
Ale to nie wszystko, bo kupione lokum trzeba jeszcze przygotować do zamieszkania. Na rynku wtórnym zdarzają się czasem lokale, które nie wymagają żadnego wkładu finansowego, choć większość kupujących decyduje się choćby na odświeżenie ścian.
Natomiast kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera, musimy się liczyć ze znacząco wyższymi wydatkami na wykończenie, szacowanymi średnio na 1000 zł na mkw. Ale kiedy kupujemy wyposażone mieszkanie, narażamy się na dodatkowe koszty w postaci wymiany sprzętów AGD już po kilku latach, a może i szybciej.
Trzeba też zwrócić uwagę na koszty utrzymania lokum. Zwykle są niższe w przypadku nowych mieszkań. Nie obciążają ich bowiem wysokie opłaty na fundusz remontowy, a rachunki za ogrzewanie są niższe ze względu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta