Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ani pożyczka, ani kaucja

27 stycznia 2014 | Ekspert księgowy
Porównanie subpartycypacji z cesją i nowacją
źródło: Rzeczpospolita
Porównanie subpartycypacji z cesją i nowacją

W przypadku sekurytyzacji opartej na subpartycypacji dochodzi do przeniesienia na fundusz jedynie ryzyka kredytowego wynikającego 
z sekurytyzowanych wierzytelności. Same aktywa pozostają nadal 
w bilansie inicjatora.

Subpartycypacja jest mechanizmem finansowania w ramach transakcji sekurytyzacyjnych. Jest ona jedną z form sekurytyzacji, obok cesji (przelewu wierzytelności na osobę trzecią) oraz nowacji (odnowienia) polegającej na umownej zmianie podstawy świadczenia >patrz ramka. Subpartycypacja jest konstrukcją autonomiczną w relacji do innych typów umów, takich jak: pożyczka, kaucja czy faktoring.

Umowa subpartycypacji może mieć charakter umowy nazwanej (występuje w sektorze fianansowym: funduszy inwestycyjnych i bankowym) lub nienazwanej (dotyczy niekwalifikowanych stosunków prawnych, właściwych prawu cywilnemu). Ze względu zatem na charakter umowy wyróżnia się subpartycypację:

∑ właściwą,

∑ bankową,

∑ prywatną.

Na czym polega nowacja

Instytucja nowacji (odnowienia) została uregulowana w art. 506 § 1 k.c., zgodnie z którym, jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, to zobowiązanie dotychczasowe wygasa.

Konieczna pisemna umowa

Konstrukcja subpartycypacji właściwej oparta na ustawie o funduszach inwestycyjnych jest umową nazwaną. W myśl art. 183 ust. 4 ustawy o funduszach inwestycyjnych, na podstawie umowy o subpartycypację następuje przekazanie funduszowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9748

Wydanie: 9748

Spis treści
Zamów abonament