Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak działa procedura oparta na cesji

27 stycznia 2014 | Ekspert księgowy

Usługę świadczoną przez spółkę celową, polegającą na nabyciu wierzytelności i zapewnieniu sprzedawcy aktywów finansowania, należy potraktować jako pośrednictwo finansowe. Jest ono zwolnione z podatku 
od towarów i usług.

Cesja (przelew) wierzytelności polega na tym, że wierzyciel (cedent) może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelności na osobę trzecią (cesjonariusza), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki (art. 509 k.c.). W myśl art. 510 § 1 k.c. przelew wierzytelności może odbywać się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności.

Przelew wierzytelności dokonywany przez inicjatora na rzecz funduszu jest klasyczną formą realizacji sekurytyzacji. Jego efektem jest sprzedaż sekurytyzowanych aktywów, a w konsekwencji ich oderwanie od potencjalnej masy upadłości inicjatora. Czynności podejmowane w ramach sekurytyzacji nie sprowadzają się przy tym do samego nabycia wierzytelności w ramach cesji, lecz cesja jest jedynie elementem – świadczonej przez spółkę celową – szerszej (kompleksowej) usługi o charakterze finansowym związanej z nabywaniem wierzytelności oraz redystrybucją środków finansowych i ograniczeniem ryzyka niewypłacalności dłużników.

Od strony podatkowej

Otrzymana przez cedenta (inicjatora sekurytyzacji) kwota pieniężna z tytułu zbycia wierzytelności nie jest dla celów podatkowych przychodem. Jest to bowiem spłata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9748

Wydanie: 9748

Spis treści
Zamów abonament