Lepiej nie narażaj się fiskusowi
Nie każdą umowę najmu lokalu musisz zgłaszać do urzędu skarbowego. Nie zawsze też rozliczanie się ryczałtem będzie korzystne.
Czytelnik pisze: wynajmuję mieszkanie po babci. Płacę podatek ryczałtem. Jaki PIT muszę rozliczyć? Na co zwrócić uwagę?
Dobiesłw Stefaniak: W przypadku wyboru ryczałtu jako formy rozliczenia przychodów z tytułu najmu stawka podatku wynosi 8,5 proc. uzyskanego przychodu.
W trakcie roku podatkowego obowiązkiem wynajmującego jest obliczanie zaliczek za każdy miesiąc, w którym uzyskany został przychód z tytułu najmu i wpłacanie ich na rachunek właściwego urzędu skarbowego do dnia 20. następnego miesiąca po miesiącu otrzymania przychodu. Należy podkreślić, że zaliczkę za grudzień wynajmujący jest zobowiązany wpłacić w terminie złożenia zeznania podatkowego, czyli do 31 stycznia następnego roku podatkowego.
Ustawodawca przewidział również przypadki, w których dopuszcza opłacanie ryczałtu raz na kwartał, do 20. dnia następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie złożenia zeznania rocznego.
Zgodnie z art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wynajmujący ma prawo wybrać kwartalne płacenie zaliczek. Możliwość skorzystania z tego ułatwienia obwarowana jest dwoma warunkami. Po pierwsze, przychody z tytułu najmu w roku poprzedzającym nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta