Sekurytyzacja to sposób na pozyskanie kapitałów
KLASYFIKACJA | Proces sekurytyzacji umożliwia zamianę wybranych grup aktywów, w których zamrożona jest gotówka, na taki ich rodzaj, który ją generuje. Pieniądze te można wykorzystać do finansowania działalności przedsiębiorstwa.
Marek Barowicz
Sekurytyzacja należy do umów nazwanych. Zasady jej działania uregulowane zostały w art. 183–195 ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (DzU nr 146, poz. 1546 ze zm.) oraz art. 92a i 92b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1376 ze zm.).
Sekurytyzacja to technika refinansowania przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym. Polega ona na wydzieleniu z bilansu tego przedsiębiorstwa (inicjatora) pakietu aktywów i jego przeniesieniu do prawnie usamodzielnionej jednostki, mającej postać funduszu sekurytyzacyjnego (spółki specjalnego przeznaczenia, spółki celowej). Fundusz sekurytyzacyjny refinansuje otrzymane aktywa w drodze emisji papierów wartościowych (certyfikatów inwestycyjnych). Fundusz pełni rolę pośrednika w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta