Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z nierozliczoną fakturą otrzymaną w marcu

25 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Daniel Więckowski Marcin Serkowski

Wprowadzając od 1 kwietnia zmiany do ustawy o VAT, ustawodawca nie przewidział wszystkich możliwych sytuacji. Dlatego nabywcy samochodów mogą mieć problemy z ustaleniem, kiedy obniżyć podatek należny i o jaką kwotę.

Nasz ustawodawca zdążył już nas przyzwyczaić do trudnego do zaakceptowania zwyczaju wprowadzania zmian w przepisach podatkowych w dużym pośpiechu, bez wymaganych konsultacji, na ostatnią chwilę. Najczęściej, niestety, tempo prac skutkuje mizernym poziomem legislacji. Cóż, pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł, a nie przy stanowieniu prawa.

Przykład, który już pewnie od wielu dni spędza sen z powiek większości księgowych w Polsce, dotyczy bardzo szeroko komentowanych zmian w zakresie możliwości odliczania VAT z tytułu wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych o dopuszczanej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Wcześniej 60 proc., teraz 50 proc.

Do końca marca 2014 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych niespełniających enumeratywnie, a jakże, kryteriów ustawowych podatkiem naliczonym było 60 proc. kwoty podatku określonego w fakturze dokumentującej zakup takiego pojazdu bądź też opłat z tytułu najmu, dzierżawy czy leasingu, nie więcej jednak niż 6000 zł. Analogicznie, podatkiem naliczonym było 60 proc. podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu samochodowego.

Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 kwietnia, wprowadzonymi ustawą z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 312), w przypadku wydatków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament