Przywileje tylko dla ubogich firm
Dochodzenie praw kosztuje. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy potrzebują profesjonalnej pomocy prawnej, na którą często ich nie stać; nie powinni się jednak poddawać, bo mogą liczyć na pewne wsparcie.
Mowa o zwolnieniu od kosztów sądowych oraz o ustanowieniu darmowego profesjonalnego pełnomocnika (adwokat, radca prawny). Na przywileje te mogą jednak liczyć tylko te firmy, których rzeczywiście nie stać na opłacenie kosztów sądowych czy na wynajęcie prawnika, a pomoc jest potrzebna. To oznacza, że z dochodzenia sprawiedliwości nie warto od razu rezygnować, nawet gdy kasa firmowa jest pusta.
Kogo wydatki nie przerażą
Na zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych może liczyć nie tylko przysłowiowy Kowalski, ale także przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność czy niewielką firmę. Nie dostanie go jednak z urzędu, bo sąd, po pierwsze, nie domyśli się, że taka jest potrzeba, po drugie – nie ma takiej możliwości.
Co zatem trzeba zrobić? Złożyć oświadczenie, że przedsiębiorca nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Oświadczenie powinno obejmować dokładne dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach. W kwietniu tego roku zmienił się wzór oświadczenia, teraz jest jeszcze dokładniejsze. Trzeba w nim podać bardziej szczegółowe dane. Postulowali o to od dawna sędziowie.
Jaka biżuteria
Przedsiębiorca w oświadczeniu wskazuje więc nie tylko, jakie nieruchomości posiada, ale podaje też adres, gdzie się one znajdują. Przy majątku wskazać należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta