Organizacja ma trzy lata, aby domagać się źle wydanych pieniędzy
Jeśli pracodawca rozdysponował środki z funduszu socjalnego niezgodnie z przepisami, związek zawodowy może na drodze sądowej żądać ich zwrotu.
Zasady przyznawania przez pracodawców świadczeń z funduszu socjalnego określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592, dalej ustawa o zfśs). Trzeba się przy tym kierować oceną sytuacji socjalnej podwładnych. Oznacza to, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs zależą od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Wynika to z art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs.
Sytuacja rodzinna i materialna
Natomiast wydatkowanie środków zfśs bez uwzględnienia kryterium socjalnego i sprzecznie z zakładowym regulaminem świadczeń socjalnych jest niezgodne z ustawą. Tak też podnosił Sąd Najwyższy w wyroku z 16 sierpnia 2005 r. (I PK 12/05). Podobnie wypowiadał się SN w orzeczeniu z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00). Stwierdził, że pracodawca administrujący środkami zfśs nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta