Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksport mleczarni na hamulcu

25 kwietnia 2014 | Ekonomia i Rozwój
W ostatnim czasie Polska zwiększyła znacznie eksport przetworów z mleka do Federacji Rosyjskiej. Szczególnie dobrze radziły  tam sobie nasze sery. Teraz jednak sprzedaż na tamtejszy rynek wyhamowała. Jednym z powodów jest osłabienie rubla.
źródło: Rzeczpospolita
W ostatnim czasie Polska zwiększyła znacznie eksport przetworów z mleka do Federacji Rosyjskiej. Szczególnie dobrze radziły tam sobie nasze sery. Teraz jednak sprzedaż na tamtejszy rynek wyhamowała. Jednym z powodów jest osłabienie rubla.

Kryzys rosyjsko-ukraiński zaczyna zbierać żniwo na rynku mleka.
Nasze firmy sprzedają coraz mniej na Wschód, a to już ciągnie w dół ceny w kraju.

Beata Drewnowska

– Napięta sytuacja na Wschodzie z pewnością zaszkodzi eksportowi produktów mleczarskich w tym roku – mówi „Rz" Edward Bajko, prezes Spomleku, czołowego producenta serów w Polsce.

Dziś firma ta sprzedaje do Rosji i na Ukrainę o 30 proc. mniej, niż planowała. Handel z Federacją Rosyjską hamuje słaby rubel. – Towary z Polski stały się przez to zbyt drogie i ich import przestał się Rosjanom opłacać – zaznacza Bajko.

Na Ukrainie transakcje Spomleku i innych firm mleczarskich blokuje z kolei niestabilność hrywny.

Problemy w handlu ze Wschodem zaczęły się nasilać pod koniec marca. Pierwsze dwa miesiące 2014 r. były jeszcze dla naszych eksporterów udane.

– W styczniu i lutym wartość eksportu do Rosji była dwukrotnie wyższa niż przed rokiem – mówi Marta Skrzypczyk, ekonomistka Banku BGŻ.

Natomiast cały eksport mleczarski poszybował wówczas w górę o 28 proc.

Nasze firmy mleczarskie wiązały duże nadzieje z Rosją, ponieważ przez ostatnie lata dynamicznie zwiększały tam sprzedaż. A w przypadku branży, która musi sprzedać za granicę ok. 30 proc. produkcji, każdy perspektywiczny rynek zbytu jest na wagę złota.

W 2013 r. wartość eksportu produktów z mleka do Rosji wyniosła 140,4 mln euro...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament