Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy zaskakują hojnością

25 kwietnia 2014 | Ekonomia i Rozwój
Najwyższą stopę dywidendy w tym roku zaoferuje Famur. Za nim uplasowały się Budimex,  Asseco CE oraz Netia. Zdaniem analityków rozczarować nie powinno też PZU.
źródło: Rzeczpospolita
Najwyższą stopę dywidendy w tym roku zaoferuje Famur. Za nim uplasowały się Budimex, Asseco CE oraz Netia. Zdaniem analityków rozczarować nie powinno też PZU.

Niektóre mogą wypłacić wyższą dywidendę niż chcą zarządy. Jak duży apetyt ma Skarb Państwa?

katarzyna kucharczyk

Ministerstwo Skarbu Państwa prognozuje, że dochody z tegorocznych dywidend mogą mu przynieść 4,6 mld zł. Nawet jeśli w niektórych spółkach rząd przeforsuje wypłatę wyższej kwoty niż proponują zarządy, to i tak nie będzie to rekordowy rok. Dla porównania: w 2009 i 2012 r. MSP zebrało ze spółek po niemal 8 mld zł.

Możliwe niespodzianki

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że rząd wyciągnął już rękę  po pieniądze z OFE, co zapewne zaspokoiło jego apetyt. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że drenaż państwowych spółek nie będzie konieczny. Co więcej, rząd znalazł też sposób, by pieniądze od firm egzekwować w inny sposób, np.  KGHM...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament