Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są zasady komercyjnego wykorzystywania dostępnych danych

25 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Małgorzata Łukowiak-Verschelden
Małgorzata 
Łukowiak-Verschelden
źródło: materiały prasowe
Małgorzata 
Łukowiak-Verschelden

Informacje z Krajowego Rejestru Sądowego są udostępniane zainteresowanemu bez konieczności wykazywania interesu prawnego w uzyskaniu dostępu do nich. Może to rodzić praktyki uciążliwe dla przedsiębiorców.

Rośnie popularność praktyki rynkowej polegającej na wykorzystywaniu powszechnie dostępnych danych osobowych – na przykład danych osób fizycznych dostępnych w Krajowym Rejestrze Sądowym – do celów działalności gospodarczej podmiotów komercyjnych.

Chodzi  często o wysyłkę niezamówionych materiałów promocyjnych i reklamowych osobom ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym na adresy tamże widniejące. Jak odnieść się do takich praktyk przedsiębiorców? Jak wygląda ich legalność w świetle zapisów ustawy o ochronie danych osobowych? Jak ma się do tego konstytucyjna zasada gwarantująca każdemu obywatelowi dobrowolność – chyba że ustawa stanowi inaczej – ujawniania informacji dotyczących jego osoby?

Jawny i ogólnodostępny

Przedsiębiorca, który podejmuje działalność rejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym, wspólnik albo członek organów ujawnia na potrzeby wpisu do rejestru imiona, nazwiska, numer PESEL, a w niektórych wypadkach również adres zamieszkania, ze świadomością rzecz jasna, że jego dane widnieć będą w prowadzonym przez państwo rejestrze, i to rejestrze o charakterze jawnym i ogólnodostępnym.

Dla każdego

Jak wiadomo, dane osób ujawnionych w KRS są upubliczniane w internecie, można bowiem mieć do nich wgląd poprzez Centralną Informację KRS, można się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament