Jak założyć i prowadzić placówkę całodobowej opieki
Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczej dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku wymaga uzyskania zezwolenia wojewody.
Wymagania, jakim musi odpowiadać placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, określa ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: u.p.s.). Art. 68 tej ustawy przewiduje, że opieka w takiej placówce powinna polegać na świadczeniu przez całą dobę usług bytowych i opiekuńczych, obejmujących udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (także w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych i kontakty z otoczeniem.
Krok 1.
Dowiedz się, jakie świadczenia musi zapewniać placówka
Osoby przebywające w placówce muszą mieć zagwarantowane: pomoc w ubieraniu się, jedzeniu, myciu i kąpaniu – w razie istnienia takiej potrzeby, organizację czasu wolnego, pomoc w zakupie odzieży i obuwia, a także korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych. Sposób świadczenia usług powinien uwzględniać stan zdrowia, sprawność fizyczną i intelektualną oraz indywidualne potrzeby i możliwości osoby przebywającej w placówce, a także prawa człowieka, w tym prawo do godności, wolności, intymności i poczucia bezpieczeństwa.
W placówce należy zapewnić:
- co najmniej trzy posiłki dziennie, w tym dietetyczne, zgodnie ze wskazaniem lekarza,
- przerwę między posiłkami nie krótszą niż cztery godziny, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta