Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć i prowadzić placówkę całodobowej opieki

25 kwietnia 2014 | Dobra Firma

Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczej dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku wymaga uzyskania zezwolenia wojewody.

Wymagania, jakim musi odpowiadać placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, określa ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: u.p.s.). Art. 68 tej ustawy przewiduje, że opieka w takiej placówce powinna polegać na świadczeniu przez całą dobę usług bytowych i opiekuńczych, obejmujących udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (także w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych i kontakty z otoczeniem.

Krok 1.

Dowiedz się, jakie świadczenia musi zapewniać placówka

Osoby przebywające w placówce muszą mieć zagwarantowane: pomoc w ubieraniu się, jedzeniu, myciu i kąpaniu – w razie istnienia takiej potrzeby, organizację czasu wolnego, pomoc w zakupie odzieży i obuwia, a także korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych. Sposób świadczenia usług powinien uwzględniać stan zdrowia, sprawność fizyczną i intelektualną oraz indywidualne potrzeby i możliwości osoby przebywającej w placówce, a także prawa człowieka, w tym prawo do godności, wolności, intymności i poczucia bezpieczeństwa.

W placówce należy zapewnić:

  • co najmniej trzy posiłki dziennie, w tym dietetyczne, zgodnie ze wskazaniem lekarza,
  • przerwę między posiłkami nie krótszą niż cztery godziny,
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament