Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciel musi mieć podstawy, żeby uzyskać informację o dłużniku

25 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Leszek Jaworski

Osoba, która nie jest właścicielem lub władającym gruntem, budynkiem lub lokalem, może żądać zaświadczenia dotyczącego danych podmiotowych z ewidencji gdy wykaże interes prawny. Nie jest nim bycie wierzycielem podmiotu, którego dotyczy zapytanie i potrzeba wszczęcia przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego.

Zwróciłam się do starosty o podanie numerów ksiąg wieczystych lub numeru zbioru dokumentów dla określonej nieruchomości. We wniosku poinformowałam, że są one niezbędne dla postępowania egzekucyjnego, które jest prowadzone wobec mojego kontrahenta. Organy odmówiły wydania zaświadczenia z danych ewidencji gruntów i budynków dotyczącego oznaczenia księgi wieczystej lub zbioru dokumentów. Starosta uzasadnił to brakiem interesu prawnego. Nie zgadzam się z tym, gdyż mój wniosek nie dotyczył informacji zawierających dane osobowe, lecz danych, które są jawne i powszechnie dostępne. Czy odmowa jest zasadna? – pyta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament