Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zapłaci wspólnik, którego udziały zostały umorzone

25 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Górecki

W przypadku unicestwienia udziałów obejmowanych lub nabywanych w różnym czasie i w różny sposób opodatkowana powinna być tylko nadwyżka otrzymanej kwoty nad historycznymi kosztami ich nabycia.

Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 14 lutego 2014 r. (IPTPB3/423-440/13-5/MF).

Wnioskodawca będący spółką akcyjną oraz polskim rezydentem podatkowym wskazał, że w drodze wielu transakcji, takich jak m.in. wymiana udziałów czy wniesienie wkładów w postaci pieniężnej i niepieniężnej, nabywał lub obejmował kolejne udziały w posiadanej przez siebie w 100 proc. spółce kapitałowej (będącej polskim rezydentem podatkowym). Umowa tej spółki przewiduje specyficzne okoliczności, po których wystąpieniu następuje automatyczne umorzenie jej udziałów, za co wspólnikom przysługuje wynagrodzenie w formie pieniężnej. Uchwała zarządu spółki stwierdzająca fakt ziszczenia się okoliczności powodujących automatyczne umorzenie może nie wskazywać, które konkretnie udziały będą podlegały temu procesowi. Jak wynika ze stosowanych przez wnioskodawcę zasad rachunkowości, wnioskodawca założył, że w przypadku, gdy uchwała nie będzie wskazywała udziałów podlegających umorzeniu, unicestwieniu będą podlegały w pierwszej kolejności te udziały, które zostały objęte przez niego najwcześniej.

W związku z tym wnioskodawca zwrócił się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament