Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słuchałem go w celi śmierci

25 kwietnia 2014 | Życie Warszawy | Janina Blikowska
Marek Luty (w mundurze) do dziś wspomina, jak w 1999 roku przed klasztorem Urszulanek Jan Paweł II uścisnął mu dłoń  i podziękował za pracę przy ochronie wizyty
źródło: materiały prasowe
Marek Luty (w mundurze) do dziś wspomina, jak w 1999 roku przed klasztorem Urszulanek Jan Paweł II uścisnął mu dłoń i podziękował za pracę przy ochronie wizyty

Gdy przyjeżdżał papież, jeden był więźniem, drugi wizyty ochraniał, trzeci nie wierzył w Boga. Dla wszystkich to były kluczowe momenty w życiu.

Papieskie pielgrzymki, podczas których bł. Jan Paweł II odwiedzał Warszawę, wspominają doradca prezydenta Komorowskiego Henryk Wujec, emerytowany policjant Marek Luty i muzyk Darek Malejonek.

W różnych okolicznościach mieli okazję spotkać się z papieżem. Jego niedzielną kanonizację będą wraz z warszawiakami przeżywać na pl. Piłsudskiego.

Wujec: Dobiegłem na mszę

O tym, że pierwsza pielgrzymka do kraju okaże się historycznym wydarzeniem, działacz antykomunistycznej opozycji Henryk Wujec był przekonany jeszcze przed przyjazdem papieża w 1979 r.

– Miałem wtedy kolejną rewizję w mieszkaniu na Stegnach. Przeszukano je dokładnie i zabierano dosłownie wszystko. Nawet ołówki, byśmy żadnych dokumentów czy ulotek nie robili – wspomina.

Milicjanci nie zabrali go na „dołek", lecz trzymali przez wiele godzin w domu. Przeszli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9823

Wydanie: 9823

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament