Trybunał o zwolnieniu z podatku u źródła
CIT | Fundusze inwestycyjne spoza UE/EOG, które wykażą swoją porównywalność do polskich, nie powinny być u nas w kraju dyskryminowane.
10 kwietnia 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie C-190/12 (Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Bydgoszczy). Sprawa dotyczyła amerykańskiego funduszu inwestycyjnego, który w latach 2005–2006 prowadził na terytorium Polski działalność inwestycyjną.
Czego dotyczył spór
W tym okresie, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o CIT, zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze źródeł położonych w Polsce obejmowało wyłącznie fundusze z siedzibą w Polsce (obecnie zwolnieniem są również objęte fundusze z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli spełniają one określone prawem przesłanki). W związku z tym amerykański fundusz inwestycyjny poniósł ciężar podatku u źródła od dywidend wypłaconych z Polski.
W rezultacie fundusz wystąpił z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku, argumentując swoje stanowisko tym, że brak zwolnienia narusza prawo Unii Europejskiej (w szczególności swobodę przepływu kapitału). Organy podatkowe nie zgodziły się z wnioskiem funduszu, a sprawa trafiła przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta