Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał o zwolnieniu z podatku u źródła

19 maja 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Wielgoławski

CIT | Fundusze inwestycyjne spoza UE/EOG, które wykażą swoją porównywalność do polskich, nie powinny być u nas 
w kraju dyskryminowane.

10 kwietnia 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie C-190/12 (Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Bydgoszczy). Sprawa dotyczyła amerykańskiego funduszu inwestycyjnego, który w latach 2005–2006 prowadził na terytorium Polski działalność inwestycyjną.

Czego dotyczył spór

W tym okresie, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o CIT, zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze źródeł położonych w Polsce obejmowało wyłącznie fundusze z siedzibą w Polsce (obecnie zwolnieniem są również objęte fundusze z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli spełniają one określone prawem przesłanki). W związku z tym amerykański fundusz inwestycyjny poniósł ciężar podatku u źródła od dywidend wypłaconych z Polski.

W rezultacie fundusz wystąpił z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku, argumentując swoje stanowisko tym, że brak zwolnienia narusza prawo Unii Europejskiej (w szczególności swobodę przepływu kapitału). Organy podatkowe nie zgodziły się z wnioskiem funduszu, a sprawa trafiła przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament