Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Getin: lider rynku leasingu

19 maja 2014 | Ekonomia i Rozwój
Firmy leasingowe Leszka Czarneckiego są już liderem branży. W sektorze bankowym  Getin Noble Bank jest szósty, a Idea Bank – 20.
źródło: Rzeczpospolita
Firmy leasingowe Leszka Czarneckiego są już liderem branży. W sektorze bankowym Getin Noble Bank jest szósty, a Idea Bank – 20.

Przejęcia | Po 13 latach od sprzedaży Europejskiego Funduszu Leasingowego firmy Leszka Czarneckiego ponownie stają się największym graczem na rynku.

piotr sobolewski

Zaledwie cztery dni po zapowiedzi kolejnych przejęć prezes Getin Holdingu Rafał Juszczak poinformował o realizacji kluczowego punktu strategii spółki. Największy polski holding finansowy zawarł umowę nabycia dwóch spółek leasingowych – VB Leasing Polska i VB Leasing Rumunia. Wartość transakcji szacuje się łącznie na 163 mln zł.

Efekty w tym roku

Dzięki kolejnej akwizycji należące do Leszka Czarneckiego spółki leasingowe (Idea Leasing i Getin Leasing) awansują na pozycję lidera branży – licząc je łącznie. Obie firmy oddały w 2013 r. w leasing środki o wartości 2,13 mld zł. Razem z VB Leasing Polska byłoby to już 3,63 mld zł, czyli o 15 proc. więcej niż drugi w zestawieniu Europejski Fundusz Leasingowy i 40-proc. więcej niż trzecia w rankingu spółka leasingowa Raiffeisen Polbanku. EFL kiedyś należał do Leszka Czarneckiego – w 2001 r. roku, będąc największą firmą na rynku, został sprzedany za 900 mln zł francuskiemu Credit Agricole.

– Transakcja dobrze wpisuje się w rozwój Idea Banku (firma z grupy Getin Holdingu, której spółką zależną jest Idea Leasing – red.) – tłumaczy Rafał Juszczak. – Liczymy przede wszystkim na synergie przychodowe. Finalizacja transakcji planowana jest na III kwartał, a działalność operacyjna obu spółek będzie dobrze widoczna w wynikach już w IV kwartale –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament