Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czysty jak Aleksander Kwaśniewski

19 maja 2014 | Kraj | Andrzej Stankiewicz

Były prezydent po cichu dokonał wyboru między polityką i biznesem. 
Jego polityczne przedsięwzięcia to głównie gra na podbicie biznesowej atrakcyjności.

Plotka o związkach finansowych Aleksandra Kwaśniewskiego z ekipą Wiktora Janukowycza pojawiła się wśród polskich polityków dwa miesiące temu. Dziś, dzięki publikacji amerykańskiego portalu BuzzFeed, wiemy, że w tej plotce było wiele ziaren prawdy. Na początku roku Kwaśniewski znalazł się w radzie dyrektorów zarejestrowanej na Cyprze spółki gazowej Burisma Holdings, która wydobywa gaz na Ukrainie. Inny nowy nabytek spółki to syn amerykańskiego wiceprezydenta Joego Bidena – Hunter.

Firma należy do ukraińskiego multimiliardera Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra odpowiedzialnego za energetykę. To typowy oligarcha z obozu Janukowycza, który łączył stanowiska rządowe z działalnością biznesową. Ba, na stanowiskach rządowych podejmował takie decyzje, by jego firmy na tym zarabiały – wydawał choćby koncesje na wydobywanie surowców.

Kwaśniewski twierdzi, że jest tylko doradcą zajmującym się analizami politycznymi, a rada dyrektorów Burismy „nie jest związana z działalnością operacyjną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament