Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życzliwość mistrza

19 maja 2014 | Kultura | Janusz Drzewucki
<Marek Nowakowski, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, niedościgły  autor krótkich form narracyjnych, piewca Warszawy, zmarł w wieku 79 lat
autor zdjęcia: Michał Sadowski
źródło: Rzeczpospolita

Wspomnienie | Marek Nowakowski był twórcą, który umiał docenić innych pisarzy.

Był pierwszym wybitnym pisarzem, którego poznałem osobiście. Działo się to wiosną 1980 roku, kilka miesięcy przed Sierpniem. Marek Nowakowski przyjął zaproszenie naszego studenckiego Koła Naukowego Polonistów Uniwersytetu Jagiellońskiego i przyjechał do Krakowa na spotkanie autorskie. Przyszedł ubrany w garnitur z kamizelką i pod krawatem.

Żywy klasyk z lektur

Jego pojawienie się stanowiło nie lada sensację. Wiadomo było, że od dłuższego czasu naraża się władzy ludowej. W 1976 roku podpisał się pod protestem intelektualistów, pisarzy i artystów przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, wiedzieliśmy, że sympatyzuje z Komitetem Obrony Robotników, że publikuje w wydawanym poza cenzurą „Zapisie".

Był wówczas u szczytu pisarskich możliwości. W roku 1978 wydał zbiór „Książę Nocy", rok później – „Chłopaka z gołębiem na głowie", a także tomik opowiadań dla młodzieży „Lepszy". Wybór jego opowiadań mieliśmy w spisie lektur obowiązkowych. Był dla nas klasykiem, ale przecież kimś żywym i twórczym. No i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament