Życzliwość mistrza
Wspomnienie | Marek Nowakowski był twórcą, który umiał docenić innych pisarzy.
Był pierwszym wybitnym pisarzem, którego poznałem osobiście. Działo się to wiosną 1980 roku, kilka miesięcy przed Sierpniem. Marek Nowakowski przyjął zaproszenie naszego studenckiego Koła Naukowego Polonistów Uniwersytetu Jagiellońskiego i przyjechał do Krakowa na spotkanie autorskie. Przyszedł ubrany w garnitur z kamizelką i pod krawatem.
Żywy klasyk z lektur
Jego pojawienie się stanowiło nie lada sensację. Wiadomo było, że od dłuższego czasu naraża się władzy ludowej. W 1976 roku podpisał się pod protestem intelektualistów, pisarzy i artystów przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, wiedzieliśmy, że sympatyzuje z Komitetem Obrony Robotników, że publikuje w wydawanym poza cenzurą „Zapisie".
Był wówczas u szczytu pisarskich możliwości. W roku 1978 wydał zbiór „Książę Nocy", rok później – „Chłopaka z gołębiem na głowie", a także tomik opowiadań dla młodzieży „Lepszy". Wybór jego opowiadań mieliśmy w spisie lektur obowiązkowych. Był dla nas klasykiem, ale przecież kimś żywym i twórczym. No i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta