Wewnętrzne rozliczenia pomiędzy uczestnikami konsorcjum bez VAT
Podział kosztów i przychodów między konsorcjantami nie jest dostawą towarów ani świadczeniem usług. W szczególności tego rodzaju czynności nie są odpłatne. Tym samym operacje tego rodzaju mają charakter techniczny i nie podlegają podatkowi od towarów i usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 kwietnia 2014 r. (III SA/Wa 2671/13).
Spółka zawarła umowę konsorcjum, w ramach której partnerzy tworzą zes- pół w celu wykonania projektu. Faktury kosztowe partnerów i zewnętrznych dostawców wystawiane są na lidera konsorcjum, który również jako jedyny podmiot wystawia faktury VAT na zamawiającego. We wniosku o interpretację spółka zadała pytanie, czy podział przychodów i kosztów pomiędzy partnerów dokonywany przez lidera podlega opodatkowaniu VAT.
Zdaniem spółki rozliczenia finansowe pomiędzy partnerami nie są dostawą towarów ani świadczeniem usług, a zatem nie powinny być dokumentowane fakturami VAT, lecz innymi dokumentami księgowymi – notami uznaniowymi i obciążeniowymi. Przeniesienie to ma charakter czysto techniczny i służy odzwierciedleniu przychodów oraz kosztów każdego partnera stosownie do jego udziału w projekcie. Na poparcie swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta