Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choć pomoc biegłego kosztuje, nie warto z niej rezygnować

19 maja 2014 | Prawo | Paweł Skurzyński Witold Chmarzyński

Kodeks spółek handlowych pozwala aportować 
do spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej akcje notowane na giełdzie po wartości równej ich średniej cenie ważonej z ostatnich sześciu miesięcy. 
Mało kto jednak wie, jak tę średnią cenę ważoną wyliczyć – zauważają prawnicy.

Paweł Skurzyński, Witold Chmarzyński

Akcje, zarówno te notowane na rynkach regulowanych, jak i te nienotowane, mogą być wnoszone do spółek handlowych w postaci wkładu niepieniężnego (aport). Zasadą jest, że w razie wnoszenia do spółki akcyjnej (SA) lub komandytowo-akcyjnej (SKA) wkładu niepieniężnego niezbędny jest biegły rewident do zbadania sprawozdania założycieli (ewentualnie zarządu lub komplementariusza, gdy aport jest wnoszony przy podwyższaniu kapitału zakładowego spółki). Udział biegłego wiąże się ze znaczącym wydłużeniem procedury wnoszenia aportu oraz z dodatkowymi kosztami. Możliwe jest jednak odstąpienie od badania sprawozdania przez biegłego, gdy przedmiotem aportu są m.in. akcje spółek notowanych na GPW, jeżeli wartość tych akcji została ustalona według średniej ceny ważonej, po której były one przedmiotem obrotu na giełdzie w okresie sześciu miesięcy poprzedzających dzień wniesienia wkładu (art. 312¹ § 1 pkt 1 k.s.h.). Przepis ten implementuje dyrektywę 2006/68/WE z 6 września 2006 r. Wdrożenie zostało jednak wprowadzone dość niestarannie, przez co podczas wnoszenia aportem do SA lub SKA...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament