Czy paragon z NIP kontrahenta jest fakturą uproszczoną
Umieszczenie numeru identyfikacji podatkowej na wydruku z kasy fiskalnej jest obligatoryjne na każde żądanie nabywcy i nie jest uzależnione od decyzji sprzedawcy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 kwietnia 2014 r. (I Sa/Gd 269/14).
Spółka stwierdziła, że obowiązek umieszczania NIP na paragonie na żądanie nabywcy nie może dotyczyć wszystkich przypadków, lecz jedynie tych, w których dopuszczalne jest wystawienie faktury uproszczonej. Ponadto – w jej ocenie – żądanie klienta umieszczenia NIP na paragonie należy potraktować jako żądanie wystawienia faktury, które nie obliguje sprzedawcy do wystawienia faktury uproszczonej w formie paragonu fiskalnego z NIP, ale daje mu możliwość wyboru, czy chce skorzystać z tej formy uproszczenia, czy też woli wystawić pełną fakturę VAT. Spółka twierdziła, że jako sprzedawca może odmówić żądaniu klienta umieszczenia NIP na paragonie, np. gdy wartość paragonu przekracza 450 zł brutto (próg, powyżej którego nie można dokumentować sprzedaży fakturą uproszczoną) i nie jest błędem wystawienie nabywcy pełnej faktury VAT zamiast paragonu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta