Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi klienci idą do biur deweloperów

19 maja 2014 | Nieruchomości Warszawa | Aneta Gawrońska
Cena ofertowa 2-pokojowego, 43-metrowego mieszkania przy Siecznej na Białołęce: 310 tys. zł
źródło: metrohouse
Cena ofertowa 2-pokojowego, 43-metrowego mieszkania przy Siecznej na Białołęce: 310 tys. zł
Ceny lokali z drugiej ręki
źródło: Rzeczpospolita
Ceny lokali z drugiej ręki

Część kupujących szuka mieszkań tylko w MdM. 
Taki lokal często jest tańszy, a do tego dochodzi jeszcze dopłata.

– Rynek pierwotny zdecydowanie odebrał klientów rynkowi wtórnemu. Niższe koszty okołotransakcyjne i dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla młodych" sprawiły, że młodzi ludzie chętniej szukają mieszkań u deweloperów – ocenia Sebastian Janicki, wiceprezes agencji Atlanti Nieruchomości. – Klienci decydujący się na rynek wtórny poszukują najczęściej wykończonych, funkcjonalnych mieszkań w atrakcyjnej cenie – dodaje. W jego opinii to właśnie funkcjonalność lokalu jest dziś podstawowym kryterium wyboru. – Klienci coraz częściej zwracają uwagę na tzw. powierzchnię użytkową mieszkania. Nie zapłacą za podłużny, 10-metrowy przedpokój. Ważne stają się także dodatki – piwnica i miejsce postojowe – dodaje.

Kogo na co stać

Zdaniem Edyty Krakowiak z Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości (WGLiN) z uwagi na ograniczenia programu MdM rynek wtórny nie stracił z jego powodu wielu klientów. – Większość nowych inwestycji, które spełniają kryteria MdM, powstaje na peryferiach. Pod względem lokalizacji nie stanowią konkurencji dla rynku wtórnego – podkreśla Edyta Krakowiak. – Na rynek pierwotny przenieśli się głównie młodzi ludzie kupujący pierwsze mieszkanie.

Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse dodaje, że szukając w Warszawie mieszkania z dopłatą, trzeba wziąć pod uwagę obrzeża Białołęki. – Jeżeli komuś zależy na lepszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament