Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

EBOR wspiera budowę wolnego rynku

19 maja 2014 | Ekonomia i Rozwój
Inwestycje ebor wyszły daleko poza europę
źródło: Rzeczpospolita
Inwestycje ebor wyszły daleko poza europę

Finanse | W ujęciu nominalnym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju najwięcej inwestuje w Rosji. 
Jednak w relacji do wielkości gospodarek, najbardziej zaangażowany jest w Kosowie, Macedonii i Gruzji.

grzegorz siemionczyk

Spośród 34 państw, w których działa EBOR, największym beneficjentem była dotąd Rosja. Stąd niektórzy udziałowcy tej instytucji – są nimi 64 kraje z całego świata oraz UE i Europejski Bank Inwestycyjny – sugerują, aby ograniczyć jej zaangażowanie w rosyjskie projekty w ramach sankcji przeciwko Rosji za jej politykę wobec Ukrainy. Ale skala jego inwestycji w Federacji Rosyjskiej bywa wyolbrzymiana.

Trudne szacunki

Od rozpoczęcia działalności w 1991 r. EBOR przeznaczył na projekty w Rosji łącznie blisko 24 mld euro, co odpowiada niemal 30 proc. wszystkich jego dotychczasowych wydatków inwestycyjnych. W ub.r. do Rosji trafiło ponad 20 proc. z 8,5 mld euro, które londyńska instytucja przeznaczyła na finansowanie projektów. W efekcie jej obecne zaangażowanie w tym kraju wynosi 8,7 mld euro.

W ujęciu nominalnym rzeczywiście żaden z krajów, w których działa EBOR, takiego wsparcia nie otrzymał. Dla porównania na Ukrainę, która jest druga na liście beneficjentów, przypadło od 1990 r. 8,9 mld euro. W marcu EBOR zapowiedział jednak, że w najbliższych pięciu latach kwota ta wzrośnie o 5 mld euro. Podczas zeszłotygodniowego spotkania udziałowców EBOR w Warszawie prezes tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament