EBOR wspiera budowę wolnego rynku
Finanse | W ujęciu nominalnym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju najwięcej inwestuje w Rosji. Jednak w relacji do wielkości gospodarek, najbardziej zaangażowany jest w Kosowie, Macedonii i Gruzji.
grzegorz siemionczyk
Spośród 34 państw, w których działa EBOR, największym beneficjentem była dotąd Rosja. Stąd niektórzy udziałowcy tej instytucji – są nimi 64 kraje z całego świata oraz UE i Europejski Bank Inwestycyjny – sugerują, aby ograniczyć jej zaangażowanie w rosyjskie projekty w ramach sankcji przeciwko Rosji za jej politykę wobec Ukrainy. Ale skala jego inwestycji w Federacji Rosyjskiej bywa wyolbrzymiana.
Trudne szacunki
Od rozpoczęcia działalności w 1991 r. EBOR przeznaczył na projekty w Rosji łącznie blisko 24 mld euro, co odpowiada niemal 30 proc. wszystkich jego dotychczasowych wydatków inwestycyjnych. W ub.r. do Rosji trafiło ponad 20 proc. z 8,5 mld euro, które londyńska instytucja przeznaczyła na finansowanie projektów. W efekcie jej obecne zaangażowanie w tym kraju wynosi 8,7 mld euro.
W ujęciu nominalnym rzeczywiście żaden z krajów, w których działa EBOR, takiego wsparcia nie otrzymał. Dla porównania na Ukrainę, która jest druga na liście beneficjentów, przypadło od 1990 r. 8,9 mld euro. W marcu EBOR zapowiedział jednak, że w najbliższych pięciu latach kwota ta wzrośnie o 5 mld euro. Podczas zeszłotygodniowego spotkania udziałowców EBOR w Warszawie prezes tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta