Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ponad pięć lat ochrony przedemerytalnej

19 maja 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński
Wiek uprawniający do ochrony dla kobiet
źródło: Rzeczpospolita
Wiek uprawniający do ochrony dla kobiet
Wiek uprawniający do ochrony mężczyzn
źródło: Rzeczpospolita
Wiek uprawniający do ochrony mężczyzn

UMOWY | Podniesienie wieku emerytalnego jest przesądzone. Pracownicy mogą jedynie liczyć na gwarancję zatrudnienia przed jego ukończeniem. Kilka roczników obejmie ochrona o 16 miesięcy dłuższa niż standardowe cztery lata.

Robert Jasiński

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 7 maja 2014 r. (K 43/12) potwierdził zgodność z konstytucją nowych przepisów emerytalnych, które podwyższają i zarazem zrównują wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Zgodnie z ustawą 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 637, dalej ustawa wiekowa) wiek emerytalny kobiet urodzonych po 1 stycznia 1953 r. jest systematycznie wydłużany, a urodzonym po 30 września 1973 r. ustalono go na 67 lat (zrównano go z wiekiem obowiązującym mężczyzn).

Zasada przyjęta w ustawie jest prosta. Wiek emerytalny rośnie o jeden miesiąc z każdym kwartałem, licząc u kobiet urodzonych od 1 stycznia 1953 r. Przykładowo dla pani urodzonej 7 marca 1955 r. jest on wyższy o 9 miesięcy. Będzie więc mogła przejść na świadczenie po ukończeniu 60 lat i dziewięciu miesięcy.

Podnoszenie wieku emerytalnego obejmie też mężczyzn...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament