Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paryż chce porozumienia z Putinem

19 maja 2014 | Świat | Jędrzej Bielecki
Harlem Desir minister ds. europejskich, do kwietnia pierwszy sekretarz rządzącej we Francji Partii Socjalistycznej
autor zdjęcia: Patrick Kovarik
źródło: AFP
Harlem Desir minister ds. europejskich, do kwietnia pierwszy sekretarz rządzącej we Francji Partii Socjalistycznej

Europa | Normalizacja stosunków z Rosją wciąż jest możliwa – przekonuje Harlem Desir, minister ds. europejskich Francji.

Rosja zajęła Krym, faktycznie kontroluje wschód Ukrainy. Czy Władimira Putina do agresji nie zachęciła słaba reakcja Europy?

Harlem Desir: W sprawie Ukrainy Europa musi utrzymać jedność. Sytuacja jest bardzo niepokojąca. Dlatego Rada UE poszerzyła zakres sankcji wobec Rosji. Aneksja Krymu jest absolutnie nie do zaakceptowania, nie możemy tolerować agresywnej postawy Kremla, nie uznajemy referendów przeprowadzonych na wschodzie Ukrainy, wspieramy integralność terytorialną kraju. Ale aby rozwiązać ten konflikt, potrzebna jest nie tylko stanowczość, ale także dialog. Dlatego wspieramy plan OBWE, który zakłada rozbrojenie wszystkich stron, okrągły stół i reformę ukraińskiej konstytucji.

Kanclerz Merkel naciska na utrzymanie strategicznej współpracy z Rosją. W lutym szefowie dyplomacji Francji, Polski i Niemiec razem jechali do Kijowa, dziś jeżdżą tam osobno. Niemcy prowadzą własną grę z Kremlem?

Wspólny wyjazd trzech ministrów do Kijowa obył się w najtrudniejszym momencie kryzysu, chcieliśmy uniknąć jeszcze większej przemocy, chodziło o zademonstrowanie naszej jedności. Od tego czasu tę jedność utrzymaliśmy.

Opowiada się pan więc za federalizacją Ukrainy jak Frank-Walter Steinemeir?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament