Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łakomy kąsek niedaleko Arkadii

19 maja 2014 | Nieruchomości Warszawa | Dorota Kaczyńska, Aneta Gawrońska
Inwestycje przy Dworcu Gdańskim mają ruszyć w 2015 r. Czy opóźni je spór z deweloperem?
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Inwestycje przy Dworcu Gdańskim mają ruszyć w 2015 r. Czy opóźni je spór z deweloperem?

Myjnia, kilka hektarów ziemi przy torach w sercu Warszawy, znani deweloperzy i PKP to bohaterowie bitwy o Dworzec Gdański.

Użytkownikiem wieczystym działki przy ul. Słomińskiego o powierzchni 4,7 ha (łącznie z torami) są Polskie Koleje Państwowe. Część gruntu (6,6 tys. mkw.) dzierżawi spółka Marvipol, która postawiła tu myjnię samochodową Robo Wash Center. Strony zawarły umowę dzierżawy w 1996 r. Zgodnie z aneksem ma ona obowiązywać do 2026 r.

– Wystawiane przez PKP faktury za dzierżawę są opłacane na czas – mówi Maciej Gnoiński, doradca zarządu Marvipolu. Dziś umowa jest kością niezgody między PKP a Marvipolem. Koleje chcą odzyskać działkę. Deweloper się broni. Czy spór opóźni planowane inwestycje, których wartość oszacowano na ok. 1,5 mld zł? Cały teren, łącznie z dzierżawioną przez Marvipol działką, ma być wniesiony do przedsięwzięcia aportem.

Szukają partnera

– W miejscu starego budynku Dworca Gdańskiego powstanie bardziej funkcjonalny obiekt – tłumaczy Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP. Na reszcie działki PKP widziałoby biura, usługi, hotel i mieszkania. – Chcemy, żeby inwestycja ruszyła już w przyszłym roku – zapowiada Jarosław Bator.

W czerwcu 2013 r. PKP wydało memorandum informacyjne dotyczące zagospodarowania nieruchomości. Koleje zaprosiły inwestorów do rokowań, zastrzegając, że nie przewidują „możliwości składania protestów i odwołań".

Wcześniej, w październiku 2012 r., PKP wypowiedziało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament