Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mądry Blatter po szkodzie

19 maja 2014 | Sport | Bartosz Klimas
Dauha. Tak buduje się mundial w Katarze
źródło: AFP
Dauha. Tak buduje się mundial w Katarze

Trzy najbliższe edycje piłkarskich mistrzostw świata przyprawiają władze FIFA o coraz większy ból głowy.

Niespełna miesiąc przed meczem otwarcia mundialu 2014 przez brazylijskie miasta przetacza się kolejna fala protestów. W powietrze lecą kamienie, w ogień – opony. Policja odpowiada gumowymi pociskami i gazem łzawiącym.

Demonstracje na ulicach São Paulo (gdzie 12 czerwca odbędzie się mecz otwarcia, a później jeszcze pięć spotkań), Rio de Janeiro (siedem meczów, w tym finał 13 lipca) czy Brasilii (sześć spotkań) zgromadziły tysiące ludzi.

Główną przyczyną niezadowolenia, które nasiliło się przed rokiem, są horrendalne koszty organizacji mistrzostw ponoszone przez kraj, w którym – jak twierdzą mieszkańcy – należy skupić się na budowie mieszkań, szkół i szpitali oraz walce z korupcją.

FIFA – zapłaćcie

W czerwcu 2013 roku, po decyzji władz São Paulo o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej, na ulicach brazylijskich miast zebrało się milion ich mieszkańców. Niechęć wobec mistrzostw nie była wówczas główną siłą napędową, choć tu i ówdzie pojawiły się już transparenty z napisem „FIFA – zapłaćcie".

Kolejna fala manifestacji, już wyraźnie antymundialowych, przetoczyła się przez kraj na początku tego roku. Kwietniowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9841

Wydanie: 9841

Spis treści

Media planet

Zamów abonament