Szacunki do weryfikacji
STANDARDY | Jeżeli jednostka pozyska nowe informacje, na podstawie których ustala okres użytkowania środków trwałych czy wysokość rezerw na naprawy gwarancyjne, to musi odpowiednio zmienić stosowane kalkulacje.
Monika Borczyńska
Ujmowanie zmian wartości szacunkowych określa szczegółowo Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja". Wartości szacunkowe to przybliżone kwoty pieniężne przyjęte przez jednostkę do wyceny określonych składników aktywów lub pasywów bądź przychodów i kosztów wobec niemożności przeprowadzenia dokładnej ich wyceny. Jednostka ustala wartości szacunkowe w drodze osądu na podstawie wiarygodnych informacji, stosując przy tym właściwe w danych warunkach metody szacunku.
Przykład
Przedmiotem szacunku według KSR nr 7 mogą być:
∑ okresy użytkowania podlegających amortyzacji: środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji w nieruchomości i prawa,
∑ należności, których ściągalność jest wątpliwa,
∑ zapasy wyceniane w cenach sprzedaży netto wobec utraty przez nie przydatności gospodarczej dla jednostki,
∑ aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego,
∑ rezerwy na zobowiązania i traktowane na równi z nimi bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów (np. rezerwy na świadczenia pracownicze, rezerwy na straty z tytułu transakcji gospodarczych w toku, w tym na skutki toczącego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta