Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zachować czujność podczas przesłuchania świadków

06 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Sławomir Śliwowski
Sławomir Śliwowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Sławomir Śliwowski

PROCEDURY | Przedsiębiorcy powinni na bieżąco zwracać uwagę na nieprawidłowości w postępowaniu organów prowadzących kontrolę podatkową. Skorygowanie błędnych ustaleń może się w przyszłości okazać niemożliwe.

Kontrola podatkowa jest szczególnym trybem postępowania, uregulowanym w art. 281–292 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Jej podstawowym celem jest sprawdzenie, czy podmioty kontrolowane wywiązują się w sposób prawidłowy z narzuconych na nie obowiązków podatkowych. Sposób prowadzenia kontroli wynika zarówno z norm bezpośrednio ją regulujących, jak również z części przepisów dotyczących ogólnego postępowania podatkowego (na podstawie odesłania z art. 292 o.p.). W związku z tak szerokim spektrum regulacji można łatwo stracić orientację w zakresie przepisów mających zastosowanie do poszczególnych czynności kontrolnych. Brak właściwej reakcji na uchybienia może okazać się kosztowny na dalszym etapie danej sprawy, zwłaszcza jeżeli dotyczy on wadliwego przesłuchania świadków.

Warto wskazać osobę upoważnioną...

Kontrolowany ma prawo aktywnie uczestniczyć w kontroli podatkowej na każdym jej etapie. Uczestnictwo to może przybrać formę bezpośredniego udziału kontrolowanego w czynnościach kontrolnych bądź też udziału jego przedstawiciela. Podatnicy powinni skorzystać z możliwości ustanowienia przedstawiciela na czas trwania kontroli, gdyż zabezpieczy to w pełni ich interesy w toku kontroli np. poprzez uniknięcie sytuacji, w której jakaś czynność zostanie przeprowadzona bez ich udziału. Warto podkreślić, że na czas trwania kontroli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament