Trzeba zachować czujność podczas przesłuchania świadków
PROCEDURY | Przedsiębiorcy powinni na bieżąco zwracać uwagę na nieprawidłowości w postępowaniu organów prowadzących kontrolę podatkową. Skorygowanie błędnych ustaleń może się w przyszłości okazać niemożliwe.
Kontrola podatkowa jest szczególnym trybem postępowania, uregulowanym w art. 281–292 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Jej podstawowym celem jest sprawdzenie, czy podmioty kontrolowane wywiązują się w sposób prawidłowy z narzuconych na nie obowiązków podatkowych. Sposób prowadzenia kontroli wynika zarówno z norm bezpośrednio ją regulujących, jak również z części przepisów dotyczących ogólnego postępowania podatkowego (na podstawie odesłania z art. 292 o.p.). W związku z tak szerokim spektrum regulacji można łatwo stracić orientację w zakresie przepisów mających zastosowanie do poszczególnych czynności kontrolnych. Brak właściwej reakcji na uchybienia może okazać się kosztowny na dalszym etapie danej sprawy, zwłaszcza jeżeli dotyczy on wadliwego przesłuchania świadków.
Warto wskazać osobę upoważnioną...
Kontrolowany ma prawo aktywnie uczestniczyć w kontroli podatkowej na każdym jej etapie. Uczestnictwo to może przybrać formę bezpośredniego udziału kontrolowanego w czynnościach kontrolnych bądź też udziału jego przedstawiciela. Podatnicy powinni skorzystać z możliwości ustanowienia przedstawiciela na czas trwania kontroli, gdyż zabezpieczy to w pełni ich interesy w toku kontroli np. poprzez uniknięcie sytuacji, w której jakaś czynność zostanie przeprowadzona bez ich udziału. Warto podkreślić, że na czas trwania kontroli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta