Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundamentalne pytanie

06 czerwca 2014 | Konferencja Krakowska
Od lewej: Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Rybiński, Jadwiga Staniszkis
źródło: UMWM
Od lewej: Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Rybiński, Jadwiga Staniszkis

prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

W  debacie na temat relacji między wolnością a gospodarką stawiane jest fundamentalne pytanie, czy gospodarka jest źródłem wolności czy uwikłania. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta, tym bardziej że już samo pojęcie wolności może być rozmaicie rozumiane. Pomijając tu definicyjne zawiłości pojęcia, warto jednak przypomnieć myśl Ericha Fromma, że „wolność nie oznacza wolności od wszelkich wiodących zasad. Wolność jest wolnością do rozwoju zgodnego z prawami struktury egzystencji ludzkiej. Oznacza posłuszeństwo zasadom, które rządzą optymalnym rozwojem jednostki".

W odpowiedzi na pytanie, czy gospodarka jest źródłem wolności czy uwikłania, trzeba uwzględnić poziom rozwoju społeczno-gospodarczego. Składa się nań nie tylko wzrost gospodarczy, ale i postęp społeczny oraz ekologiczny. Tak pojmowany rozwój jest jednym z fundamentalnych czynników decydujących o poziomie życia ludzi, sprzyja zwiększaniu obszarów wolności i ograniczaniu ryzyka ich naruszania. Podstawowym (choć niewystarczającym)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament