Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed emeryturą trzeba zwolnić wszystkie etaty

06 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Januszewska

uprawnienia | Warunkiem przyznania prawa do świadczenia nie jest już zakończenie zatrudnienia. Ale na jego wypłatę może liczyć tylko ten, kto rozwiąże – choćby na jeden dzień – każdy stosunek pracy. Dotyczy to także pracy za granicą.

W ostatnich latach kilka razy zmieniały się przepisy w sprawie konieczności rozwiązywania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Kwestią tą zajmował się też Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 13 listopada 2012 r., K2/12).

Obecnie aby nabyć prawo do emerytury z osiągnięciem wieku emerytalnego, nie trzeba rozwiązywać stosunku pracy. Od 2011 r. obowiązuje natomiast ogólny przepis – art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Zgodnie z nim prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Prawo bez wypłaty

Oznacza to, że nie rozwiązując stosunku pracy, można nabyć prawo do emerytury (ustalić ją), ale ZUS nie podejmie jej wypłaty. Przy nowej emeryturze jest to nieopłacalne. Zasadniczo jej wysokość to iloraz zgromadzonego kapitału składkowego i potencjalnej długości życia w miesiącach, która spada wraz z wiekiem przyszłego emeryta. Dlatego lepiej poczekać do czasu, gdy ta osoba faktycznie chce zacząć korzystać z senioralnego świadczenia, i złożyć wniosek w późniejszym wieku. Chyba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament