Jakie sankcje za wagary w pracy
Brak wynagrodzenia za dzień nieobecności w firmie, a dodatkowo nawet jego uszczuplenie to kary, które szef nałoży, gdy nie pozna powodu absencji podwładnego. Ale zdyscyplinowanie nie powiedzie się, gdy naruszy kodeksową procedurę.
- Pracownik przez dwa dni był nieobecny w firmie i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Czy za ten okres możemy pozbawić go wynagrodzenia? A czy oprócz tego możemy zastosować inne środki dyscyplinujące? – pyta czytelnik.
Za okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy podwładnemu nie przysługuje wynagrodzenie. Szef może go też ukarać upomnieniem, naganą albo nałożyć karę pieniężną.
Generalnie wynagrodzenie należy się pracownikom za okresy, w których świadczyli pracę. Za czas jej niewykonywania mogą nabyć prawo do pensji tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy przewidują taką możliwość. Są to tzw. płatne zwolnienia od pracy, np. z okazji narodzin dziecka (art. 80 k.p.). Oczywiście okresem, za który etatowiec nabywa prawo do wynagrodzenia, choć nie świadczy pracy, jest także okres urlopu wypoczynkowego.
Z pytania czytelnika wynika, że jest to nieusprawiedliwiona absencja, a więc za te dwa dni wagarów podwładnemu nie należy się wynagrodzenie.
Usprawiedliwienie musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta