Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie sankcje za wagary w pracy

06 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski
Przykład pisma informującego o nałożeniu kary pieniężnej
źródło: Rzeczpospolita
Przykład pisma informującego o nałożeniu kary pieniężnej

Brak wynagrodzenia za dzień nieobecności w firmie, a dodatkowo nawet jego uszczuplenie to kary, które szef nałoży, gdy nie pozna powodu absencji podwładnego. Ale zdyscyplinowanie nie powiedzie się, gdy naruszy kodeksową procedurę.

  • Pracownik przez dwa dni był nieobecny w firmie i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Czy za ten okres możemy pozbawić go wynagrodzenia? A czy oprócz tego możemy zastosować inne środki dyscyplinujące? – pyta czytelnik.

Za okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy podwładnemu nie przysługuje wynagrodzenie. Szef może go też ukarać upomnieniem, naganą albo nałożyć karę pieniężną.

Generalnie wynagrodzenie należy się pracownikom za okresy, w których świadczyli pracę. Za czas jej niewykonywania mogą nabyć prawo do pensji tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy przewidują taką możliwość. Są to tzw. płatne zwolnienia od pracy, np. z okazji narodzin dziecka (art. 80 k.p.). Oczywiście okresem, za który etatowiec nabywa prawo do wynagrodzenia, choć nie świadczy pracy, jest także okres urlopu wypoczynkowego.

Z pytania czytelnika wynika, że jest to nieusprawiedliwiona absencja, a więc za te dwa dni wagarów podwładnemu nie należy się wynagrodzenie.

Usprawiedliwienie musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament