Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekompensata za lojalkę zleceniobiorcy z ZUS

06 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Od odszkodowania wypłaconego menedżerowi po ustaniu kontraktu, z tytułu zakazu konkurencji po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy, należą się składki.

Nie można wprost zastosować tu zwolnienia ubezpieczeniowego przypisanego pracownikom, składki trzeba zapłacić – wynika z decyzji 224 oddziału ZUS w Lublinie z 27 marca 2014 r. (WPI/200000/43/224/2014).

W czym problem

Z członkami zarządu spółka zawarła umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania. Każdy z zainteresowanych prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o zarządzanie zobowiązali się powstrzymywać od działalności konkurencyjnej wobec byłego zleceniodawcy przez określony czas za odszkodowaniem.

Spółka miała wątpliwości, czy te umowy o zarządzanie stanowią odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych (umowy o świadczenie usług są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament